Jarní putování na vrch Landek (fárání pod zem) a výstup na vyhlídkovou věž Nové Radnice (nejvyšší v ČR)

Úvod / Novinky / Jarní putování na vrch Landek (fárání pod zem) a výstup na vyhlídkovou věž Nové Radnice (nejvyšší v ČR)
Jarní putování na vrch Landek (fárání pod zem)  a výstup na vyhlídkovou věž Nové Radnice (nejvyšší v ČR)

Dne 4.5.2023 žáci PrŠ Hlučín se svými pedagogy vyrazili směr Ostrava – Petřkovice do Hornického muzea Landek. Kousek za vstupem jsme obdivovali zvětšenou Landeckou Venuši. Je to vzácný artefakt, starý asi 23 000 let z období lovců mamutů, který zde byl nalezen při archeologických vykopávkách. Využili jsme osadu lovců mamutů, se kterými jsme posvačili.

Dále se nás ujal svérázný bývalý havíř, který nám dělal průvodce. Nejdříve nás provedl expozicí báňského záchranářství. Díky těmto rozvážným mužům bylo zachráněno spousta životů. Při těchto pracích jim pomáhalo velké množství přístrojů a vybavení, které se neustále vyvíjí a vylepšují.
Před vstupem do dolu jsme si nasadili přilby. Pan průvodce nás provázel štolami, kde jsme viděli těžkou práci horníků ve stísněných, prašných a hlučných podmínkách. Zaujalo nás množství dřeva, které muselo být použito na výstuhy chodeb, aby nedošlo k závalu. Někteří žáci zažili obavy z neobvyklého prostředí a z funkční důlní techniky.
Zažili jsme půl hodiny v prostředí, kde horníci trávili minimálně 8 hodin denně a kopali uhlí.
A hurá na obědové menu do restaurace Green Hotel. Krásné počasí nás nalákalo ještě navštívit vyhlídkovou věž Nové Radnice. Viděli jsme Ostravu a okolní krajinu až do Polska jako na dlani. Někteří žáci si nalezli svou základní školu, bydliště, jiní Landek či Slezskoostravský hrad, řeku Ostravici, Beskydy, haldu Emu a jiné. Výlet nás obohatil a ukázal nám zajímavosti Ostravy.
Děkujeme třídní učitelce Šárce Medvecové za krásný nápad a realizaci výletu.
ZDAŘ BŮH!


Sdílet na sociální služby:    

  Odborné učiliště a Praktická škola

Odborné učiliště vzdělává žáky v oborech potravinářských, řemesel a služeb. Praktická škola doplňuje a rozšiřuje všeobecné vzdělání.

MSK příspěvková organizace

Odborné učiliště a Praktická škola Hlučín je příspěvkovou organizaci zřizovanou Moravskoslezským krajem

  Učební obory

Nabídka učebních oborů

  Rychlý kontakt
  Odborné učiliště a Praktická škola

      příspěvková organizace
      Čs. armády 336/4a
      748 01 Hlučín

  +420 595 150 011
 
  www.ouhlucin.cz