
Dne 11. června 2025 se vydali žáci Praktické školy na projektovou aktivitu v rámci realizace projektu MŠMT „Společně“ do slezské obce Bolatice ležící v jižní části Hlučínské pahorkatiny od města Kravaře ve Slezsku, nedaleko hranic s Polskem. Rozlehlým úrodným polím vytváří zelenou korunu veliký Chuchelenský les, převážně smrkový a borový a les Bažantnice.
V krásném prostředí obce Bolatice jsme měli možnost navštívit místní skanzen lidových tradic, který nabízí pohled do života našich předků i do dávné historie regionu. Byl vybudován v roce 2002. Nachází se v blízkosti kostela, v jednom z mála dosud zachovalých příkladů tradičního vesnického stavení v 19. a na počátku 20. století. Je umístěn ve staveních vedle kostela, které jsou dobrým příkladem tradičního vesnického obydlí na počátku 20. století. Na výstavbě se podíleli ve velké míře občané Bolatic, kteří také věnovali většinu exponátů. Návštěvníci si zde mohou prohlédnout obytné části domu (jizbu, kuchyň, místnost služky), prádelnu, stáj pro koně, chlév pro krávy, srubek (špýchar), aj. V dalších dvou místnostech, kůlně a stodole se mohou seznámit s řemeslnými nástroji, zemědělskými stroji a nářadím, používaným v domácnosti a při práci na statku. Celým areálem nás poutavě provedl pan Dominik Theuer, který se s námi ochotně podělil o své znalosti a zajímavosti z historie obce i každodenního života minulých generací. Skanzen tvoří několik historických staveb a expozic, v nichž jsme se mohli seznámit s tradičním způsobem bydlení, zemědělstvím, řemesly i běžným životem obyvatel obce v minulosti. V každé místnosti na nás dýchla atmosféra starých časů – od původního nábytku, přes zemědělské náčiní, až po ukázky krojů a domácích výrobků.
Zvláštním překvapením byla výstava z období doby ledové, kde jsme mohli nahlédnout ještě dále do historie. Expozice se dělí na dvě části, první byla ledovcové souvky, kterou začal sbírat pan Jiří Dudek z Hlučína od roku 2007. Vyhledával je v ledovcových sedimentech v Hlučíně, Darkovicích, Markvartovicích, Hati, Darkovičkách, Kozmicích, Bolaticích, Jilešovicích, v ramenech Odry u Bohumína a na mnoha dalších místech. Vznikla tak kolekce 6 000 pazourků a jiných ledovcových souvků. Druhá expozice je zaměřená na pravěk a experimentální archeologii (zaměření primárně na štípáním pazourků).
Na závěr naší návštěvy jsme zamířili také do místního kostela svatého Stanislava, který tvoří výraznou dominantu obce. Kostel zaujme nejen svou architekturou, ale také klidnou a duchovní atmosférou. Pan Theuer nám přiblížil historii této stavby i její význam pro místní komunitu. Návštěva Bolatic byla příjemným návratem do minulosti i inspirací k zamyšlení nad hodnotami, které přetrvávají napříč generacemi.
Děkujeme panu Dominiku Theuerovi za jeho čas a zajímavý výklad – odcházeli jsme obohaceni o nové poznatky i dojmy.